Chorzów: Park Śląski ma już 70 lat! To czas na inwestycyjną rewolucję

Park Śląski w Chorzowie ma już 70 lat! To najwyższy czas na gruntowną modernizację tej unikatowej oazy zieleni w sercu górnośląskiej aglomeracji. W ciągu 7 lat na ten cel trafi aż 226 mln zł. To najwyższa kwota od czasów utworzenia parku i prawdziwa inwestycyjna rewolucja.

Park slaski

Środki ma modernizację Parku Śląskiego pochodzą z budżetu Unii Europejskiej w ramach programu Jessica. Pierwsze 10 z 226 mln zł wydano już w 2019 r. Za te pieniądze wyremontowano kilometry parkowych dróg i alejek i odnowiono „Karolinkę” jedną z kultowych rzeźb chorzowskiego parku. To był jednak dopiero wstęp do inwestycyjnej rewolucji.

Dawny blask odzyskają kultowe miejsca Parku Śląskiego, ale dzięki współpracy z firmą Tauron powstanie także inteligentna infrastruktura. Będzie m.in. to system ładowarek elektrycznych i elektrycznego transportu (m.in. kolejka alejkowa) oraz sieć hulajnóg i rowerów elektrycznych wraz z systemem ładowania. Parkingi wokół parku zostaną wyposażone w infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, a parkowe budynki zasilane będą energią ze źródeł odnawialnych.

W Planetarium Śląskim powstanie Park Nauki

Modernizację przechodzi m.in. Planetarium Śląskie, gdzie powstaje Park Nauki. W nowym budynku, poza astronomią, prezentowane będą zagadnienia związane z sejsmologią i meteorologią. Znajdą się tam także pracownie i sale konferencyjne. Na początku listopada podpisano kolejną umowę związaną z modernizacją obiektu – tym razem na wyposażenie sali projekcyjnej w zestaw multimedialnych projektorów cyfrowych, analogowy projektor gwiazd, nowy ekran i nagłośnienie. To jedna z 30 realizowanych już umów związanych z modernizacją Planetarium Śląskiego, kolejne 9 postępowań zaplanowano na przyszły rok. Prace zaawansowane są w 40 procentach, a ich zakończenie planowe jest pod koniec przyszłego roku.

Ogród Japoński przechodzi metamorfozę

Ogród Japoński, który znajduje się w centralnej części Parku Śląskiego, zyska nowe życie. Będzie dwa razy większy niż dotychczas, ale jego docelowa powierzchnia to aż 12,5 tys. metrów kwadratowych. Powstanie tam dwupoziomowy zbiornik wodny i wodospad, a nad nim przeszklony taras widokowy. Zaprojektowano także „wiśniowy sad” i przestronną altanę w stylu orientalnym.

Renowację przeszła już Świątynia Petrycha i tereny wokół niej. Oczyszczono kolumny świątyni i odnowiono całość z zastosowanie farb krzemianowych. Rozebrano także drewnianą konstrukcję i odtworzono ją z modrzewiowego drewna impregnowanego. Świątynia zyskała także przyłącze prądu, oświetlenie i stacjonarne nagłośnienia. W przyszłości będzie to miejsce plenerowych koncertów.

Przebudowa Hali Wystaw „Kapelusz”

Gruntowną modernizację przejdzie też, nieczynna od kilku lat, Hala Wystaw „Kapelusz”. Pierwszy etap prac już się rozpoczął, a docelowo obiekt ma zostać znacznie unowocześniony. Zostaną tam zainstalowane najbardziej innowacyjne systemy grzewcze i chłodzące, a także służące odzyskiwaniu ciepła. Alejki wokół hali zostaną wyremontowane, które zyskają nowoczesną powierzchnię mineralną. Renowację przejdzie także instalacja z betonowych ścian. Zainstalowane zostanie nowe oświetlenie i iluminacje. Zostanie tam także wykonana kanalizacja deszczowa, a końcowym etap prac to nasadzenia roślin oraz traw ozdobnych.

„Fala” zostanie odbudowana

Odbudowana zostanie legendarna „Fala”. Niedawno przedstawiono koncepcję modernizacji kąpieliska, a według założeń ma być gotowe w 2023 r. Dla najmłodszych zaplanowano dwa wodne place zabaw. Nie zabraknie tam tryskających gejzerów, armatek wodnych, fontann oraz zamku na wodzie. Starsi będą mogli skorzystać z tzw. mokrej bańki, czyli nadmuchiwanej poduszki wznoszącej się na kilka metrów. Koncepcja modernizacji „Fali” zakłada także budowę kompleksu ze zjeżdżalniami. Ma być ich pięć, a najdłuższa będzie miała blisko 100 metrów. Zachowana zostanie kultowa wieża do skoków i będzie oczywiście basen z falą. Dodatkowo zaplanowano tzw. dziką rzekę, wodny gejzer, taras wodny oraz nieckę z biczami wodnymi. W sumie będzie to aż 3,5 tys. metrów kwadratowych lustra wody.

Nowy odcinek kolejki linowej „Elka”

Wielką inwestycję zaplanowano także na legendarnej „Elce”. Dziś działa tylko jeden odcinek historycznej trasy kolejki linowej, ale ma zostać odbudowany kolejny – pomiędzy Legendią Wesołym Miasteczkiem a Planetarium Śląskim. Będzie miał długość 1 800 metrów, a co godzinę kolejka na tym odcinku będzie mogła przewieźć aż 900 osób. Będzie to wyjątkowo atrakcyjna trasa, bo prowadzić będzie nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym.

Wrócą koncerty w Kręgach Tanecznych

Nie zapomniano także o Kręgach Tanecznych, które przechodzą gruntowny remont. Projekt przewiduje kompleksową renowację istniejących elementów, takich jak: altany, postumenty czy rzeźby. Kamienne posadzki kręgów zostaną zrekonstruowane, a nawierzchnie asfaltowe zastąpione kamiennymi. Zaplanowano także nowe latarnie i maszty oświetleniowe, a altana muzyczna czy rzeźby tańczących postaci zyskają iluminacje. Pojawi się też wiele technicznych nowinek, ale Kręgom Tanecznym zostanie przywrócona pierwotna funkcja i będą się tu odbywały plenerowe koncerty.

W październiku oddano już do użytku integracyjny plac zabaw w Parku Śląskim. Obiekt zajmuje prawie 2,2 tys. metrów kwadratowych i są tam m.in. wielka piaskownica, karuzela, huśtawki oraz siłownia pod chmurką.

Zaplanowano także wymianę mebli parkowych. W chorzowskim parku pojawi się ponad 330 nowych ławek i ponad 60 leżanek. Dodatkowo będą stoły piknikowe i szachowe.

fot. Park Śląski/Rafał Zduńczyk

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon