Chorzów nisko w Rankingu Samorządów

Chorzow ratusz

„Rzeczpospolita” opublikowała swój coroczny Ranking Samorządów. Wśród miasta na prawach powiatu Chorzów zajął dopiero 43. miejsce, na 65 sklasyfikowanych samorządów.

Pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu w Rankingu Samorządów dziennika „Rzeczpospolita” zajęły Gliwice, które uzyskały 83,68 punktów. Kolejne jest Opole (83,21 punktów) i Sopot (81,32 punktów) W pierwszej dziesiątce znalazły się także Katowice (9 miejsce i 76,31 punktów).

Chorzów zdobył 54,73 punkty i zajął dopiero 43. miejsce. To i tak lepiej niż w 2019 r., kiedy był na 47. miejscu i w 2018 r. - 52. miejsce. Jest więc pewien postęp, ale bardzo niewielki.

Jakie kryteria brano pod uwagę w ocenie samorządów?

Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2020 to około 50 wskaźników, w czterech filarach: trwałość ekonomiczno-społeczna, trwałość społeczna, trwałość środowiskowa oraz jakość zarządzania. W filarze trwałość ekonomiczno-finansowa brane są pod uwagę takie wskaźniki, jak: dynamika dochodów własnych, pozyskane dotacje rozwojowe czy dynamika wydatków inwestycyjnych. Filar trwałość społeczna odnosi się do działań samorządu mających wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę społeczeństwa obywatelskiego. W filarze trwałość środowiskowa nacisk kładziony jest na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych, a w czwartym filarze kapituła sprawdza jakość zarządzania urzędem.

Jak wypadły inne miasta województwa śląskiego?

Wyżej niż Chorzów w tym rankingu są także: Bielsko-Biała (11. miejsce), Rybnik (12. miejsce), Piekary Śląskie (16. miejsce), Częstochowa (24. miejsce), Żory (25. miejsce), Ruda Śląska (30. miejsce), Sosnowiec (32. miejsce), Tychy (40. miejsce) i Bytom (41. miejsce).

Gorzej wypadły: Jastrzębie Zdrój (44. miejsce), Zabrze (46. miejsce), Dąbrowa Górnicza (47. miejsce), Mysłowice (49. miejsce), Siemianowice Śląskie (58. miejsce), Jaworzno (59. miejsce) i Świętochłowice (ostatnie 65. miejsce).

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzow przewrocona trakcja

Chorzów: Wypadek na torach. Słup spadł na pociąg!

Niska emisja

Zakład komunalny PGM Chorzów ostrzega przed oszustami!

Dworzec chorzow batory

Linia kolejowa biegnąca przez Chorzów Batory będzie...

Chorzow orlik

Chorzów: Orliki czynne od poniedziałku

Restauracja czerwona

„Zamknięte na stałe”. Restauracje z Chorzowa nie...

Chorzow slowak

Ranking Perspektyw 2021: Najlepsze szkoły w Chorzowie

Chorzow siemianowicka 103

Były konie, będą domy? Plany na teren po Komisariacie...