Chorzów najlepiej zaplanowanym polskim miastem?

Chorzów, wraz z siedmioma innymi miastami, znalazł się na pierwszym miejscu wśród najlepiej zaplanowanych polskich miasta. Ranking przygotował portal tuwartomieszkac.pl, ale oparł go tylko na jednym wskaźniku.

Chorzow plachutnikow teznia

Serwis tuwartomieszkac.pl opublikował zestawienie dużych i średnich polskich miast, w którym – jak twierdzą autorzy zestawienia - wzięto pod uwagę to, jak ich samorządy dbają o ład przestrzenny i architektoniczny.

- Jedną z najlepszych miar, jakimi da się to ocenić, jest procent powierzchni miasta objęty lokalnymi (a mówiąc fachowo: miejscowymi) planami zagospodarowania przestrzennego. Dlatego, że tam gdzie planów nie ma, nowa zabudowa jest brzydsza, bardziej chaotyczna, mniej spójna z sąsiednimi budynkami – czytamy na stronie tuwartomieszkac.pl.

Autorzy zestawienia wskazują m.in., że tam gdzie nie ma miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego samorządy mają mniej narzędzi, by nie ulec presji tych deweloperów, którzy budują na zasadzie: jak najwięcej wycisnąć z działki. Z kolei – jak dodaję autorzy zestawienia - tam gdzie takie plany są wygląda to inaczej. Plan bowiem dokładnie określa, co i jak można zbudować.

100% powierzchni Chorzowa objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Dzięki tylko jednemu wskaźnikowi, jakiem jest procent pokrycia powierzchni miasta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, Chorzów - według autorów zestawienia – jest jednym z najlepiej zaplanowany miast w Polsce. 100% powierzchni miasta jest bowiem objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Wraz z Chorzowem na pierwszym miejscu w rankingu najlepiej zaplanowanych polskich miast znalazły się także: Chełm, Jastrzębie Zdrój, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Zamość i Żory.

- Im większa część powierzchni miasta jest objęta lokalnymi planami zagospodarowania przestrzennego, tym lepiej. Bo od tego zależy, czy miasto będzie mieć ładną, harmonijną i spójną zabudowę czy będzie zabudowywać się chaotycznie i brzydnąć – podkreślają autorzy zestawienia.

W teorii wszystko wygląda pięknie, ale czy to się sprawdza w Chorzowie?

fot. Daniel Lekszycki

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....

Chorzow rynek

Chorzów może stracić miliony złotych z UE

Pomidory

Balkonowy Jarzyniok w MDK Batory

Chorzow zoo pingwiny

Chorzów zoo: Od kwietnia 2021 r. nowe godziny...

Bieg wiosenny

Bieg Wiosenny 2021: Przebieg trasy w Parku...

Straz pozarna

Chorzów: Potężny wybuch w zakładach Messer. Są...

NSP2021

Narodowy Spis Powszechny 2021. Nabór na...