Chorzów: Muzeum Hutnictwa prawie gotowe, zmienia się też teren obok

Prace budowlane przy Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zakończyły się pod koniec ubiegłego roku. Teraz powstaje tam wystawa stała, która będzie nosić nazwę „Królestwo Żelaza”. Po byłej Hucie Królewskiej pozostał jednak jeszcze ogromny teren, który czeka na zagospodarowanie.

Lofty kosciuszko

Muzeum Hutnictwa powstaje w byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie. Prace budowlane rozpoczęły się na początku 2019 r., a zakończyły w grudniu 2020 r. Teraz powstaje wystawa stała, która będzie nosiła nazwę „Królestwo Żelaza” i opowie o hutnictwie, a także o Chorzowie i Górnym Śląsku przez pryzmat tego przemysłu. Jej koszt to blisko 2,7 mln zł, a wykonawcą jest wrocławska firma A+V.

Muzeum Hutnictwa to szansa na zmianę poprzemysłowego terenu w centrum Chorzowa

Budowa Muzeum Hutnictwa to szansa do zmiany całego obszaru przy ul. Metalowców w Chorzowie i najbliższej okolicy. Na terenie dawnej Huty Królewskiej, poza nowym muzeum, widać już zresztą pierwsze inwestycje. W ubiegłym roku chorzowska firma Kalide oddała tam do użytku pierwszy etap Loftów Kościuszko.

- Dogodne położenie, niezwykła historia, a także interesująca architektura Loftów Kościuszko czynią je atrakcyjnym miejscem na mapie Śląska. Chcemy, aby stało się ono biznesowo-kulturalno-rozrywkową wizytówką miasta oraz przestrzenią przyjazną twórczej pracy (…) Pragniemy, by lofty wypełniło życie – galerie i pracownie artystyczne, studia fotograficzne, kameralne kluby, restauracje, kawiarnie oraz sceny koncertowe – czytamy na stronie Loftów Kościuszko.

Kompleks Lofty Kościuszko, przy ul. Metalowców w Chorzowie, obejmuje m.in. obiekty byłej dyrekcji huty, stołówki czy szatni. Na inwestorów czeka także, znajdujący się kilkaset metrów dalej, teren przy ulicach Stacyjnej i Legnickiej. To 24,58 ha, którymi zarządza syndyk masy Huty Kościuszko. W grudniu ubiegłego roku ogłoszono przetarg na ten teren, a minimalną cenę ustalono na 17,39 mln zł. Przetarg unieważniono jednak 20 stycznia 2021 r., co – jak tłumaczono – ma związek z ustalony na maj nowym terminem zmiany decyzji marszałka województwa, dotyczącej zezwolenia na przetwarzanie odpadów i dotyczącego terenów objętych postępowaniem przetargowym.

fot. Lofty Kościuszko

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon