Chorzów ma najlepszy transport rowerowy w kraju. Raport Polityki Insight i Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych

Chorzów zwyciężył w "Rankingu elektromobilnych miast" w kategorii transport rowerowy. Kolejne w tej kategorii są Wrocław i Warszawa. Raport stworzyła Polityka Insight wraz z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych.

To drugi ranking, w którym porównano 50 największych polskich miast pod kątem wdrożonych rozwiązań związanych m.in. z elektromobilnością i transportem zeroemisyjnym. Obejmuje on pięć kategorii: transport elektryczny, transport rowerowy, ułatwienia dla elektromobilności, transport zbiorowy oraz czyste powietrze.

W kategorii transport rowerowy zwyciężył Chorzów. Tuż za nim na podium znalazły się Wrocław i Warszawa. Zdecydowała powiększająca się sieć dróg rowerowych w naszym mieście oraz rozbudowany system rowerów miejskich KajTeroz. Zapewnia on 4,3 rowera na 1 tys. mieszkańców oraz 14 stacji rowerowych na 10 km2 powierzchni miasta.

- To odpowiednio cztero- i aż siedmiokrotnie więcej niż średnia dla tych zestawień. Sprawny system rowerów w połączeniu z działającą w mieście siecią hulajnóg elektrycznych ułatwiają komunikację i zachęcają mieszkańców do tego, aby pozostawili samochody w domach – czytamy w raporcie.

Jak podkreśla prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, nie byłoby to możliwe, gdyby nie środki unijne.

- Dzięki nim zrealizowaliśmy ogromny projekt transportowy obejmujący wdrożenie systemu rowerów miejskich, budowę centrum przesiadkowego, parkingów i ścieżek rowerowych. To wszystko sprawiło, że miasto jest bardziej przyjazne rowerzystom - zaznacza prezydent Kotala.

W pozostałych kategoriach zwyciężyły: Warszawa – transport elektryczny, Poznań – ułatwienia dla elektromobilności, Warszawa – transport zbiorowy, Wrocław – czyste powietrze.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon