Chorzów: Ile kosztują lekcje religii? To spora kwota!

Religia jest przedmiotem nieobowiązkowym, a kuratorium oświaty nie ma wpływu na to, co jest przekazywane uczniom w ramach tych zajęć. Program jest pod kontrolą kościoła, ale na te lekcje zrzucają się wszyscy podatnicy. Ile to kosztuje w Chorzowie?

Pismo swiete

Religia powróciła do szkół ponad 30 lat temu. Publicznie zażądał tego episkopat, a premier Tadeusz Mazowiecki, wprowadził religię do szkół instrukcją ministra edukacji, która weszła w życie 3 sierpnia 1990 roku. Zdaniem ówczesnej rzeczniczki praw obywatelski, prof. Ewy Łętowskiej było to złamanie konstytucji, bo powinien to zrobić Sejm. Jej skargę w 1991 oddalił Trybunał Konstytucyjny, choć sędziowie nie byli w tej sprawie jednomyślni.

Przedmiot nieobowiązkowy, ale opłacany przez wszystkich podatników

Lekcje religii to przedmiot nieobowiązkowy (choć część środowisk katolickich chciałoby to zmienić), ale zrzucają się na nie wszyscy podatnicy. Według informacji podawanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w całym kraju te zajęcia kosztują nawet 1,5 mld złotych!

O koszty związane z lekcjami religii w Chorzowie, w ramach dostępu do informacji publicznej, zapytał urzędników jeden z mieszkańców naszego miasta. Według informacji z Urzędu Miasta Chorzów na wynagrodzenie nauczycieli religii we wszystkich szkołach i placówkach prowadzonych przez miasto wydano w ubiegłym roku szkolnym ponad 4,8 mln zł.

Chorzów pokrywa także koszty w związku z organizacją nauki religii w szkołach w innych miastach. W 2019 roku przekazana na ten cel dotacja wyniosła ponad 11,4 tys. zł, a w 2020 roku – ponad 5,1 tys. zł.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon