Chorzów i Świętochłowice uruchomiły pomoc dla seniorów

Osoby starsze są najbardziej zagrożone zarażeniem koronowiarusem. Eksperci zalecają by seniorzy ograniczyli wychodzenie z domu. Muszą oni jednak zrobić zakupy czy opłacić rachunki – dlatego z pomocą w Chorzowie i Świętochłowicach ruszyli wolontariusze.

Zakupy senior

Zagrożenie epidemią koronairusa (COVID-19) jest poważne, ale równie poważne mogą być konsekwencje pozostawienie seniorów z Chorzowa czy Świętochłowic bez opieki. Starsi mogą jednak liczyć na młodszych – z pomocą dla seniorów ruszyli m.in. harcerze, wolontariusze i urzędnicy.

W Chorzowie z pomocą dla seniorów ruszyli m.in. harcerze

Na zgłoszenie od seniorów, a także osób chętnych do pomocy, w Chorzowie czekają pod numerem 695 563 067. Infolinia czynna jest codziennie od godz. 8.00 do 16.00. W pomoc zaangażowało się Centrum Integracji Międzypokoleniowej oraz Hufiec ZHP Chorzów im. Obrońców Chorzowa.

- Koordynator skontaktuje się z wolontariuszem, ustali z nim godziny wizyty u Ciebie, a następnie przekaże Ci tę informację. Nasz wolontariusz zgłosi się do Ciebie po gotówkę. Następnie wróci z zakupami, paragonem oraz ewentualną resztą – informuje chorzowski hufiec ZHP.

Zakupy dla seniora w Świętochłowicach

Także w Świętochłowicach ruszyła akcja „Zakupy dla Seniorów”. Wolontariusze pomogą m.in. w zakupach żywności, środków czystości czy leków oraz opłaceniu rachunków. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem 785 993 155, od godz. 7.00 do 15.00. Prezydent Świętochłowic apeluje także do seniorów, by uważać na oszustów.


- Nasze działania będą podejmowane tylko na prośbę osób potrzebujących. Każdy wolontariusz wyznaczony do pomocy przez Urząd Miejski będzie miał przy sobie odpowiedni identyfikator. Dla zapewnienia bezpieczeństwa każda usługa będzie miała swój unikatowy numer – podana do wiadomości potrzebującemu i wolontariuszowi – tłumaczy Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.


W Świętochłowicach każdy może się włączyć w pomoc dla seniorów. Zgłoszenia wolontariuszy są przyjmowane pod numerem 32 349 18 36 lub mailowo na adres wolontariat@swietochlowice.pl

fot. swietochlowice.pl

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon