Chorzów Hajduki. Nowy przystanek kolejowy na Niedźwiedzińcu?

Trwają prace nad realizacją programu „Kolej Plus”. Wśród projektów, które znalazły się w drugim etapie jest alternatywne połączenie Gliwic z Katowicami, które ma przebiegać przez Niedźwiedziniec w Chorzowie Batorym.

Tory chorzow

Z terenu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do programu „Kolej plus” złożono 15 projektów i wszystkie przeszły do drugiego etapu. Nowe połączenie z Katowicami czy Gliwicami mogą zyskać mieszkańcy Chorzowa Batorego. Wśród projektów, które wpisują się w budowę Kolei Metropolitalnej, znalazł się wniosek pod nazwą „Przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Gliwice – Ruda Kochłowice – Katowice liniami kolejowymi nr 141 na odcinku Gliwice – Ruda Kochłowice, 165 na odcinku Ruda Kochłowice – Hajduki i 651 Hajduki – Gottwald”.

Wykorzystana ma być m.in. stara linia kolejowa nr 651 Radoszowy – Gottwald, która przebiega przez Hajduki, a tzw. posterunek odgałęźny znajduje się przy ul. Niedźwiedziniec 18. W tej okolicy miałby się także znaleźć przystanek kolejowy. To dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Chorzowa Batorego, ale także dla pracowników z terenu, znajdującego się obok, Prologis Park Chorzów. Niedawno swoje centrum logistyczne uruchomił tam InPost, a wkrótce ruszy nowy zakład amerykańskiego giganta technologicznego – firmy Honeywell.

- W drugim etapie samorządy mają 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. (…) Po tym etapie projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do realizacji w Programie Kolej Plus - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy spółki PKP PLK.

Program „Kolej Plus” zaplanowano do realizacji do 2028 roku.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon