Chorzów dostał 5 mln zł na przygotowanie terenów inwestycyjnych po dawnej Hucie Kościuszko

Na terenie dawnej Huty Kościuszko w Chorzowie przygotowane zostaną tereny inwestycyjne. Miasto otrzymało na ten cel 5 mln złotych dofinansowania z Unii Europejskiej – podała Polska Agencja Prasowa.

Metalowcow

Inwestycja, która całkowity koszt to blisko 7,5 mln zł, zakłada uzbrojenie terenu przy ul. Metalowców, zainstalowanie oświetlenia, remont ulicy i budowę nowej drogi wewnętrznej w pobliżu powstającego Muzeum Hutnictwa. Na tym terenie przez lata funkcjonowała Huta Kościuszko, ale dziś zamiast hutniczych hal są tam nieużytki.

- Powstanie tam teren inwestycyjny przygotowany dla nowych inwestorów. W przyszłości chcemy także przebudować ulicę Katowicką, aby można było się z niej włączyć w tę nową drogę obok muzeum – tłumaczy Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

W przyszłym roku prawdopodobnie rozpocznie się przebudowa ul. Katowickiej w Chorzowie

Jak wyjaśnił wiceprezydent Michalik, chodzi o realizację inwestycji przygotowywanej wspólnie z Tramwajami Śląskimi. Powstał już projekt przebudowy przylegających do pohutniczych terenów ważnych arterii: drogowej i tramwajowej. Plany miasta uwzględniają m.in. przebudowę odcinka ul. Katowickiej od estakady nad rynkiem do ul. 3 Maja, wraz z budową podziemnego przejścia w rejonie Placu Powstańców Śląskich. Spółka Tramwaje Śląskie przygotowuje przebudowę w tym rejonie odcinka głównej trasy tramwajowej Katowice - Bytom, wraz z przesunięciem w rejon Placu Powstańców obecnego przystanku przy ul. Metalowców.

Miasto przygotowuje się, aby rozpocząć tę inwestycję - najprawdopodobniej w przyszłym roku. Tramwaje Śląskie mają już zabezpieczoną część swoich funduszy pod kątem tramwajowej części przedsięwzięcia. Realizacja będzie jeszcze wymagała uzgodnień i dopięcia finansowania po stronie miasta.

W rejonie planowanych inwestycji powstaje Muzeum Hutnictwa

W tym rejonie, w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej, powstaje także Muzeum Hutnictwa. Będzie to pierwsza tej skali instytucja w Polsce, opowiadająca o historii hutnictwa żelaza. Wokół tego przemysłu powstał współczesny Chorzów, którego pierwotna nazwa to Królewska Huta.
Muzeum powstanie w miejscu, wokół którego nadal działa hutnictwo: w pobliżu pracuje, a mniejszym niż dawniej terenie, należąca do ArcelorMittal Poland Huta Królewska. Na terenie kuźni d. Huty Królewskiej działa firma Minec. Obecny projekt, dotyczący udostępnienia terenów przy ul. Metalowców, m.in. poprawi dojazd do tych przedsiębiorstw.

Miasto na jego realizację zdobyło ponad 5 mln zł dofinansowania z części Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego rozdzielanej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

fot. Google Maps

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Planetarium Śląskie nowy projektor

Nowy projektor w Planetarium Śląskim

Chorzów Schronisko dla zwierząt potrzebuje pomocy

Schronisko dla zwierząt w Chorzowie potrzebuje pomocy

Nowy pingwin w śląskim zoo

W chorzowskim zoo wykluł się pierwszy pingwin!

Chorzów zoo wydra

Wydra Peri wróciła na wybieg chorzowskiego zoo

Nowa Fala/wizualizacja

Można budować nową „Falę”!

CIMovie, Chorzów

Kino na leżakach w Chorzowie. To CIMovie

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....