Chorzów dostał 3 mln zł na budowę olbrzymiego osiedla w Maciejkowicach

Chorzów dostał 3 miliony złotych na projekt "Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa". W Maciejkowicach w ramach programu ma powstać nowe osiedle nawet na 1200 mieszkań. Na razie powstanie ich 300.

Chorzow maciejkowice

Do Urzędu Miasta w Chorzowie trafiły 3 miliony złotych ze Skarbu Państwa. To pieniądze, o które Chorzów wnioskował w ramach przygotowań do projektu SIM Śląsk. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa ma przyczynić się do powstania w Maciejkowicach osiedla na nawet 1200 mieszkań.

- To dopiero pierwszy krok, ale bardzo ważny. Te pieniądze będą naszym wkładem w inwestycje. Pieniądze trafią do spółki, którą tworzymy z innymi śląskimi miastami i Krajowym Zasobem Nieruchomości. Wierzymy, że sprawnie uda się przejść przez wszystkie formalności i etap projektowania, aby jak najszybciej można było rozpocząć budowę - wyjaśnia Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Pierwszy etap prac przewiduje wybudowanie blisko 300 mieszkań. Prace mają rozpocząć się w 2022 roku i potrwają do 2024 roku.

Co to jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa "Śląsk"

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa "Śląsk" połączyła do tej pory cztery gminy:

  • Tarnowskie Góry,

  • Zabrze,

  • Chorzów,

  • Świętochłowice.

Jak tłumaczą twórcy przedsięwzięcia, SIM powstał z myślą o budowie osiedli z mieszkaniami na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Inwestycje mają być realizowane przez gminy przy wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- Program ten adresowany jest do osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale mają tak zwaną zdolność czynszową. Pierwszeństwo do najmu mieszkania w ramach tego programu otrzymają osoby starsze, które ukończyły 60 lat i osoby wychowujące co najmniej jedno dziecko - opowiada Paweł Rostkowski, rzecznik prasowy Porozumienia w okręgu gliwickim. - Celem jest budowanie mieszkań z miejskim czynszem i możliwością dojścia do własności wynajmowanego lokalu. Program przewiduje też wakacje czynszowe dla lokatorów w trudnej sytuacji życiowej - dodaje.
- Warto podkreślić fakt, że jest to program, który uwzględnia znaczący udział Skarbu Państwa. Ma on wesprzeć samorządy, na których barkach tak naprawdę spoczywała cała polityka mieszkaniowa. W jednych miejscach udawało się to lepiej, w innych trochę gorzej, natomiast mamy nadzieję, że rzeczywiście program zacznie działać i liczba lokali mieszkaniowych zacznie znacząco wzrastać - stwierdza Tomasz Olszewski. - Dodajmy, że operatorem przedsięwzięcia jest Krajowy Zasób Nieruchomości i docelowo KZN ma być udziałowcem. Oczywiście nie w każdym przypadku, ale zwłaszcza tam, gdzie mówimy o istotnym wsparciu finansowym - podkreśla.
Przypomnijmy, że na realizację inwestycji mieszkaniowej SIM samorządy otrzymają rządowe dofinansowanie wynoszące do 35% jej kosztów. Co więcej, na tworzenie nowych spółek z udziałem gminy będzie można otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów Schronisko dla zwierząt potrzebuje pomocy

Schronisko dla zwierząt w Chorzowie potrzebuje pomocy

SIM Śląsk Nowe osiedle w Chorzowie

Nabór wniosków o wynajem mieszkań z SIM Śląsk w Chorzowie

SIM Śląsk Nowe osiedle w Chorzowie

Nowe osiedle w Chorzowie. Jest pozwolenie na budowę

Chorzów pożar w Maciejkowicach

Pożar zabrał im wszystko. Zbiórka dla rodziny z Chorzowa

ATAL Panorama Reden Chorzów, wizualizacja

Nowe osiedle w Chorzowie. Budynek z 88 mieszkaniami

SIM Śląsk osiedle w Maciejkowicach

Nowe osiedle w Maciejkowicach. Będzie wniosek o wsparcie

Inwestycja przy Katowickiej 72 w Chorzowie

W byłym banku powstają mieszkania