Chorzów bez budżetu obywatelskiego?

Chorzów był jednym z pierwszych miast naszego regionu gdzie wprowadzono Budżet Obywatelski, a w tym roku jest jednym z nielicznych gdzie prace nad nim się jeszcze nie rozpoczęły. Po co zwlekać skoro jest taki obowiązek?

Chorzow poczta

W ubiegłym roku pula środków Budżetu Obywatelskiego Chorzowa wyniosła 3,5 mln złotych i była podzielona pomiędzy projekty inwestycyjne i społeczne. Mieszkańcy naszego miasta w 7. edycji BO zgłosili aż 136 wniosków, był to rekord jeżeli chodzi o wszystkie dotychczasowe edycje. Do realizacji wybrano m.in. budowę ścieżki rowerowej Pnioki – Skałka, boiska sportowego na Starym Osiedlu w Chorzowie Batorym, darmowy dostęp do e-booków dla mieszkańców czy Festiwal Legend Polskiego Rocka.

Działania związane z Budżetem Obywatelskim Chorzowa są zawieszone

Czy w tym roku mieszkańcy Chorzowa będą mieli okazję na realizację własnych pomysłów? Na razie urzędnicy nic w tym kierunku nie zrobili. Z powodu epidemii koronawirusa wiele wydarzeń i projektów realizowanych w naszym mieście zostało odwołanych lub przeniesionych. O 8. edycję Budżetu Obywatelskiego, w interpelacji do prezydenta miasta, pytał radny Grzegorz Krzak.

- Ubiegłoroczna, 7. edycja budżetu obywatelskiego rozpoczęła się w czerwcu zgłaszaniem projektów. Wcześniej odbyły się jeszcze spotkania informacyjne. (…) Czy ta edycja została odwołana? Czy też jest szansa na jej zorganizowanie w okresie powakacyjnym, a decyzja o tym będzie uzależniona od stanu epidemii? - pytał radny Krzak.

Pytania radnego pozostały bez odpowiedzi. Z krótkiego pisma dyrektor Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej chorzowskiego Urzędu Miasta niewiele bowiem wynika.

- Decyzją prezydenta miasta z dnia 28 kwietnia 2020 roku, wszelkie działania związane z Budżetem Obywatelskim są zawieszone do odwołania – pisze Joanna Pietrzyba-Waszczak.

Budżet Obywatelski w Chorzowie jest obowiązkowy!

Pomimo pandemii koronawirusa w innych miastach prace związane z budżetem obywatelskim przebiegają normalnie. Tak jest m.in. w Katowicach, Bytomiu czy Piekarach Śląskich. Także w Chorzowie taki budżet musi zostać utworzony, bo od ubiegłego roku dla miast na prawach powiatu jest to obowiązek! Zwlekanie z jego ogłoszeniem wydaje się więc niepotrzebne i bezsensowne.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon