Galacticos ze Stadionu Śląskiego. Jedenastka ambasadorów Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego

Stadion Śląski jak Real Madryt. W poniedziałek, 3 stycznia 2022 r., przedstawiono Silesia „Galacticos” Athletics Team, czyli jedenastkę ambasadorów Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. Kto znalazł się wśród tej drużyny?

fot. FB/Stadion Śląski
Galacticos Stadionu Śląskiego

Z Galacticos kojarzą się takie nazwiska, jak Luis Figo, Zinedine Zidane, Ronaldo czy David Beckham, czyli byłe gwiazdy Realu Madryt. Teraz swoje supergwiazdy, które tworzą Silesia „Galacticos” Athletics Team, mają także Stadion Śląski i województwo śląskie. - Jesteśmy takim Realem Madryt jeżeli chodzi o królową sportu – mówił, podczas prezentacji jedenastki ambasadorów stadionu Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.

- Chcemy wokół Stadionu Śląskiego skupić wspaniałych mistrzów i tych, którzy – mamy nadzieję - tymi mistrzami w niedalekiej przyszłości będą. (…) Na mapie światowego sportu Śląsk wyrósł bardzo mocno w ostatnich latach. Jesteśmy wysoko cenieni przez międzynarodowe federacje lekkoatletyczne – podkreślił marszałek Chełstowski.

Silesia „Galacticos” Athletics Team

W skład Galacticos Stadionu Śląskiego wchodzi dziesiątka czołowych polskich lekkoatletów. Rolę kapitana będzie sprawował Piotr Małachowski, który zakończył karierę w ubiegłym roku. Drużyna wspólnie zdobyła 63 medale na mistrzostwach Europy, świata i igrzyskach olimpijskich:

 1. Piotr Małachowski - dwukrotny wicemistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy w rzucie dyskiem
 2. Anita Włodarczyk - trzykrotna mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata i mistrzyni Europy, rekordzistka świata w rzucie młotem
 3. Paweł Fajdek - brązowy medalista olimpijski, czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem
 4. Krzysztof Różnicki – specjalizuje się biegach średnich, mistrz Europy juniorów
 5. Pia Skrzyszowska – specjalizuje się w sprinterskich biegach płotkarskie i płaskich, złota medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy
 6. Justyna Święty-Ersetic – specjalizuje się w biegach na 400 m, mistrzyni olimpijska, medalistka mistrzostw świata i mistrzostw Europy,
 7. Kajetan Duszyński – specjalizuje się w biegach na 400 m, mistrz olimpijski w sztafecie
 8. Dawid Tomala – specjalizuje się w chodzie, mistrz olimpijski
 9. Patryk Dobek – specjalizuje się w biegach na 400 m i 400 m przez płotki, brązowy medalista olimpijski
 10. Ewa Swoboda – specjalizuje się w biegach sprinterskich, halowa mistrzyni Europy, rekordzistka Polski
 11. Maria Andrejczyk – specjalizuje się w rzucie oszczepem, srebrna medalistka olimpijska, rekordzistka Polski
- Chodzi o to żeby promować Stadion Śląski i województwo śląskie, ale przede wszystkim o to, żeby pokazywać sport dzieciom i młodzieży. Takie jest nasze zadanie. To co dostaliśmy od państwa czy samorządu województwa – m.in. finansowanie, wyjazdy, itp. - musimy oddać dzieciom, żeby im pokazywać ideę dobrego sportu – mówił Piotr Małachowski, kapitan śląskich Galacticos.

Piotr Małachowski dodał, że imprezy, które odbędą się na Stadionie Śląskim w niedalekiej przyszłości, będą gwarancją dobrych zawodów. Jedną z nich będą Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce w 2023 roku. Ta sportowa impreza po raz pierwszy odbędzie się w ramach Igrzysk Europejskich. - Będzie to historycznie największa impreza w Europie. Będą w niej uczestniczyć wszystkie europejskie reprezentacje narodowe. To kilka tysięcy uczestników na Stadionie Śląskim, nie mówiąc o kibicach – podkreślił Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. - To wszystko świadczy, że królowa sportu znalazła tu znakomite miejsce swojego rozwoju – dodał prezes.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon