Orszaki Trzech Króli w Chorzowie. Znów będą dwa – w Chorzowie Batorym i Chorzowie Starym

Święto Trzech Króli w Chorzowie od kilku lat oznacza dwa Orszaki Trzech Króli. Nie inaczej będzie w tym roku. Rano uroczysty orszak przejdzie ulicami Chorzowa Batorego, a po południu przez Chorzów Stary.

fot. FB/Starochorzowski Dom Kultury
Chorzów Orszak Trzech Króli

W najbliższy czwartek, 6 stycznia 2022 r., kościół katolicki obchodzi święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwane w Polsce świętem Trzech Króli. Od ponad dziesięciu lat jest to dzień wolny od pracy, a w wielu miastach organizowane są tzw. Orszaki Trzech Króli. Wywodzą się one z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej i przypomina parady organizowane m.in. w Hiszpanii.

Orszak Trzech Króli w Chorzowie Batorym...

Pierwszy organizuje Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym. To 8. Wielkohajducki Orszak Trzech Króli, który rozpocznie się na skrzyżowaniu ulic Racławickiej i Wita Stwosza (parking obok sklepu Netto) o godz. 9.45. Po „Powitaniu Mędrców” orszak wyruszy ul. Wita Stwosza w kierunku ul. Długiej 32, na plac kościelny.

- Po drodze będziemy świadkami „Walki Dobra ze Złem” (Anioły kontra diabły). Wysłuchamy „Opowieści pasterzy” o tym, co ich spotkało w Betlejem. Na końcu, na placu kościelnym, wraz z Mędrcami, oddamy pokłon i złożymy dary Nowonarodzonemu – zapowiadają organizatorzy.

O godz. 10.30 w kościele przy ul. Długiej rozpocznie się msza, a po niej przed kościołem będzie gorący poczęstunek. - Jak co roku, wszystkie przebrane za różne bajkowe postaci dzieci, otrzymają słodkie nagrody – dodają w parafii z Chorzowa Batorego. O godz. 16.45 odbędą się tam także Jasełka, w wykonaniu dzieci ze wspólnoty „Kolorowe Serca”.

…i Chorzowie Starym

Kolejny orszak w mieście wyruszy o godz. 17.00 sprzed kościoła św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, przy ul. Bożogrobców 31. Będzie 12. Chorzowski Orszak Trzech Króli, który skieruje się do ogrodu Starochorzowskiego Domu Kultury, przy ul. Siemianowickiej 59.

- Serdecznie prosimy rodziców, aby pomogli dzieciom na ten niezwykły spacer przebrać się za kolędujących pastuszków lub jednego z Trzech Króli – mówią w SDK.

W ogrodzie SDK oczekiwanie na przybycie orszaku wypełnią kolędowaniem uczestnicy zajęć studia artystycznego BANDA Rabanda oraz Chorzowski BRASS BAND. Będą tam też zwierzęta w żywej szopce. Około godz.17.40 na sali widowiskowej rozpocznie się koncert Zespołu Kulturalnych Kolędników.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon