Ceny mieszkań w Chorzowie

W których rejonach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii są najbardziej atrakcyjne ceny mieszkań i gdzie znajdziemy ich najwięcej? GZM przygotowała analizę rynku mieszkaniowego na swoim terenie. Jak w tym zestawieniu wypada Chorzów?

Chorzow wolnosci

Analiza sytuacji na rynku mieszkaniowym została przygotowana przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZM w ramach prac Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego.

- Analiza została wykonana w oparciu o zamieszczone w wiodących portalach ogłoszeniowych ceny ofertowe sprzedaży mieszkań w miastach GZM, na rynku pierwotnym i wtórnym, w październiku 2020 r. Badaniu poddano zarówno średnie ceny oraz średni metraż oferowanych mieszkań – informuje GZM.

Gdzie są najdroższe mieszkania w GZM?

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym kształtowały się w GZM na poziomie od 3 500 zł do 8 800 zł za m², a średnia cena 1 m² to 6 769 zł. Najdroższe mieszkania są w Katowicach, zwłaszcza w centralnej części miasta – średnio powyżej 7 300 zł za m². Z analizy GZM wynika, że najtańsze mieszkania na rynku pierwotnym są w Bytomiu – średnio 3 649 zł za m².

Z kolei na rynku wtórnym średnia cena 1 m² w analizowanych gminach GZM wynosiła 4 734 zł. Najwyższe ceny – powyżej 6 800 zł – występowały głównie w Katowicach. Wysokie średnie ceny widoczne są również na terenie Gliwic oraz Tychów – większość ofert na terenie tych miast prezentuje ceny powyżej 4 700 zł. Najniższe ceny mieszkań w październiku 2020 r. występowały w Łaziskach Górnych, Wojkowicach czy Bobrownikach – w tych ostatnich średnio 1 897 zł za m².

Ile kosztuje mieszkanie w Chorzowie?

Chorzów, jeżeli chodzi o ceny mieszkań, na tle pozostałych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii plasuje się w środku stawki. Na rynku pierwotnym średnia cena za m² w październiku 2020 r. wynosiła 5 100 zł, a na rynku wtórnym 4 376 zł.

Według danych z analizy GZM najwyższa cena na rynku pierwotnym w Chorzowie wynosiła 6 705 zł, najniższa zaś 4 103 zł za m². Na rynku wtórnym najwyższa cena za m² wyniosła aż 7 778 zł, a najniższa 1 845 zł.

Średni metraż na rynku pierwotnym w Chorzowie wynosił 58,9 m², a na rynku wtórnym 54,2 m².

Ile m² kupimy za średnie wynagrodzenie?

W analizie GZM porównano także ceny nieruchomości do średnich wynagrodzeń (przyjęto przeciętne wynagrodzenie brutto w 2019 r.). Średnio za miesięczne wynagrodzenie w analizowanych miastach na prawach powiatu GZM można zakupić 0,97 m² na rynku pierwotnym i 1,16 m² na rynku wtórnym.

Na zakup największej liczby metrów kwadratowych względem wynagrodzenia mogą pozwolić sobie mieszkańcy Bytomia - 1,31 m² na rynku pierwotnym oraz 1,46 m² na rynku wtórnym, najmniej natomiast mieszkańcy Tychów - 0,75 m² / 0.95 m².

W Chorzowie za przeciętne wynagrodzenie można kupić 0,91 m² na rynku pierwotnym i 1,06 m² na rynku wtórnym.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon