Byli hutnicy z Chorzowa zostaną bohaterami wystawy w nowym muzeum

Powstające w Chorzowie Muzeum Hutnictwa realizuje projekt „Mów mi huto”. Poszukuje osób, które zechcą się podzielić przed kamerą wspomnieniami z pracy w hutach Chorzowa lub sąsiednich miast.

Muzeumhutnictwa

Muzeum Hutnictwa powstaje w budynku byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie i ma być dostępne dla zwiedzających w przyszłym roku. Na wystawie, poza maszynami, zdjęciami i pamiątkami, znajdą się także filmy, w których byli hutnicy opowiedzą o swojej trudnej pracy.

- Tylko poprzez stworzenie możliwości realnego udziału byłych pracowników hut przygotowywana w Muzeum wystawa może być prawdziwa i wiarygodna dla naszych mieszkańców. Uważam, że to doskonały sposób, aby upamiętnić rolę jaką dziesiątki tysięcy hutników odegrały w tworzeniu Chorzowa jaki znamy. Potencjalni bohaterowie wystawy żyją wokół nas. Wierzę, że niejeden z mieszkańców zechce wziąć udział w tym przedsięwzięciu, bo Muzeum Hutnictwa ma być w pierwszej kolejności dla chorzowian i o Chorzowie – mówi Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa

Byli hutnicy mogą podzielić się wspomnieniami

Muzeum do udziału w projekcie „Mów mi huto” poszukujemy osób, które zechcą podzielić się przed kamerą swoimi wspomnieniami o pracy w hutach Chorzowa lub miast sąsiednich. Zgłoszenia przyjmowane będą od 26 maja do 30 czerwca 2020 r poprzez formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej www.muzeum.chorzow.pl, zakładka „muzeum-hutnictwa”) i dostarczony za pomocą poczty tradycyjnej, elektronicznej na adres kontakt@muzeumhutnictwa.pl lub osobiście do Muzeum w Chorzowie przy ul. Powstańców 25 (tymczasowa siedziba Muzeum Hutnictwa).

- Zależy nam na osobach, które czują bezinteresowną potrzebę podzielenia się swoimi wspomnieniami. Każda taka osoba stanie się współtwórcą wystawy stałej. Będzie też miała przywilej świętowania specjalnych chwil wieńczących prace nad dziełem. Spotkamy się podczas uroczystego otwarcia naszego muzeum. Każda z nagranych osób będzie bohaterem tego dnia. Jestem pewien, że uroczystość inauguracji stanie się dla nas wszystkich niezapomnianym przeżyciem – podkreśla Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Nagrane wspomnienia hutników będą im przedstawione do akceptacji.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Artystyczne spojrzenia różne

„Artystyczne spojrzenia różne”. Wystawa grupy Krajcok’12

Rammstein na Stadionie Śląskim

Koncertowe lato na Stadionie Śląskim. Kto wystąpi?

Inteligenci

„Inteligenci” w chorzowskim Teatrze Rozrywki

Kazimierz Kutz

To już 3 lata bez Kutza. To on stworzył śląską mitologię

Jarosław Staniek

Złota Maska dla Teatru Rozrywki w Chorzowie!

Noc swietojanska

Noc Świętojańska w chorzowskim skansenie

Ksiazka

Chorzów znów uwolni czytanie