Był bank, będą mieszkania. Nowa inwestycja obok Rynku i Centrum Przesiadkowego w Chorzowie

Budynek biurowy przy ul. Katowickiej 72 w Chorzowie, obok Rynku i Centrum Przesiadkowego, gdzie ostatnio mieścił się bank, ma zostać przebudowany na mieszkania. Wniosek o ustalenie lokalizacji mieszkaniowej wpłynął do Urzędu Miasta Chorzów, a na najbliższej sesji zajmą się nim miejscy radni.

Chorzow Katowicka 72

Zabytkowy gmach przy ul. Katowickiej 72 to budynek biurowy. Pierwotnie mieściła się tam dyrekcja huty, a przed II wojną światową był siedzibą Skarbofermu, czyli Polskich Kopalni Skarbowych na Górnym Śląsku. Ostatnio w tym budynku mieścił się Bank Zachodni WKB, przemianowany na Santander Bank Polska.

W lutym 2021 roku do Urzędu Miasta Chorzów wpłynął wniosek inwestora Porębski Investment z Krakowa o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Katowickiej 72. Jako, że w planie zagospodarowania przestrzennego jest to teren usług publicznych, na inwestycję mieszkaniową konieczna jest zgoda Rady Miasta. Pozwala na to tzw. ustawa lex deweloper, o ułatwieniach w realizacji inwestycji mieszkaniowych.

W dawnym banku w Chorzowie może powstać blisko 40 mieszkań

Powierzchnia całkowita działki, na które planowana jest inwestycja to 2918 m². Zgodnie z wnioskiem inwestora budynek ma mieć cztery nadziemne kondygnacje. Minimalna liczba mieszkań ma wynosić 26 (z całkowitą powierzchnią użytkową 1580 m²), a maksymalna 37 (z powierzchnią 2600 m²). Rozebrana zostanie m.in. wejście do budynku (ze schodami) od strony ul. Kościuszki, a w tym miejscu planowana jest budowa dodatkowego segmentu budynku. Obniżony zostanie także jeden z istniejących segmentów.

Inwestor planuje przeznaczyć cześć powierzchni na funkcje usługowo-handlowe. Będzie to nie więcej niż 20% powierzchni użytkowej mieszkań, czyli od 316 do 520 m². Na jeden lokal mieszkalny przypadać ma od 1 do 1,5 miejsc parkingowego i od 0,5 do 1 miejsca na każde rozpoczęte 50 m² powierzchni przeznaczonej na działalność handlową lub usługową. W sumie ma o być od 37 do 45 miejsc parkingowych. W ramach inwestycji przewidywana jest także wycinka od 2 do 8 drzew.

AKTUALIZACJA 22.04.2021 r.

Rada Miasta Chorzów zgodziła się na tę inwestycję. Za było 16 radnych, 1 przeciw.

fot. Wikimedia Commons/Adrian Tync

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon