Budowa Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zakończona!

Zakończyły się prace budowlane przy budowie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie – poinformowały władze miasta. Teraz czas na stworzenie wystawy stałej i wyposażenie nowej placówki kulturalnej.

Chorzow muzeum hutnictwa

Muzeum Hutnictwa powstaje w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie. Prace budowlane rozpoczęły się na początku ubiegłego roku, a zakładany koszt inwestycji to ponad 32 mln zł, z czego blisko połowa to dofinansowanie z funduszy unijnych. Po blisko dwóch latach prace budowlane zostały zakończone – poinformował w mediach społecznościowych Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa. Obecnie trwają odbiory budynku.

- Aktualnie ogłosiliśmy kolejne dwa przetargi na stworzenie wystawy stałej oraz wyposażenie samej placówki kulturalnej – podał wiceprezydent Michalik.

Muzeum Hutnictwa przypomni przemysłowe dziedzictwo Chorzowa

Muzeum Hutnictwa ma być pierwszą tej skali instytucją w Polsce, która opowiadać będzie o historii hutnictwa żelaza. Przypomni też przemysłowe dziedzictwo Chorzowa, który powstał jako Königshütte, czyli Królewska Huta. Na ekspozycję będą się składały m.in. zabytkowe maszyny, takie jak młot mostowy Escheringa czy młot parowo-powietrzny Brinkmanna. Będą także ze nagranymi wspomnieniami byłych pracowników huty. Wywiady zrealizowano w ramach akcji „Mów mi huto”, a muzeum przedstawiło właśnie kilka fragmentów z ich rejestracji.

- Po raz pierwszy prezentujemy Wam twarze bohaterów opowieści, których wysłuchać będziecie mogli na przyszłej wystawie stałej Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. To oni staną się Waszymi i naszymi przewodnikami po świecie niezwykłym. Nie możemy się już doczekać spotkań we wspólnym gronie! - czytamy na facebookowym profilu muzeum.

Otwarcie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie planowane jest na przyszły rok i ma ono zostać połączone z Muzeum w Chorzowie, które działa od 1935 roku (początkowo jako Muzeum Ziemi Bytomskiej). Nowa placówka została już doceniona i trafiła już na prestiżowy Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage – ERIH).

fot. FB/Muzeum Hutnictwa

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon