Boże Narodzenie 2020: Zmiany w komunikacji miejskiej

Okres świąteczno-noworoczny oznacza zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W tym roku na rozkłady jazdy wpływ mają także rządowe zalecenia i restrykcje.

Chorzow centrum przesiadkowe

Zmiany wprowadzane przez Zarząd Transportu Metropolitalnego obejmą okres do 24 grudnia do 6 stycznia. W Wigilię i Sylwestra oznacza to ograniczenie liczby połączeń od godzin popołudniowych. Jak wyjaśnia ZTM zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskie m.in. w Chorzowie, to konsekwencja ograniczeń i obostrzeń wprowadzanych przez rząd.

– Takie decyzje rządu radykalnie zmniejszają mobilność. Nie będziemy odwiedzać znajomych, nie będziemy przemieszczać się na imprezy plenerowe. Modyfikacje rozkładów jazdy to konieczność bieżącego dostosowywania ruchu do zaistniałych, niezależnych od nas okoliczności – wskazuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

Jakie będą zmiany w komunikacji publicznej?

  • 24 grudnia (Wigilia) oraz 31 grudnia (Sylwester) – obowiązywać będą specjalne rozkłady oznaczone na przystankach jako Wigilia. Są to rozkłady sobotnie zakładające systematyczne ograniczanie kursowania linii tramwajowych i autobusowych od godz. 16:00

  • 25 i 26 grudnia (I i II dzień Świąt) oraz 1 stycznia (Nowy Rok) na zdecydowanej większości linii obowiązywać będą rozkłady jazdy na niedziele i święta (niewakacyjne) lub Święta szczególne

  • w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia kursować będą jedynie wybrane połączenia autobusowych linii nocnych oraz tramwajów

  • 6 stycznia (Święto Trzech Króli) – obowiązywać będą rozkłady jazdy na niedziele i święta (niewakacyjne)

Przed podróżą warto sprawdzić rozkład jazdy w internecie

ZTM podkreśla, że od tych reguł będą obowiązywać wyjątki. W związku z dynamiczną sytuacją i licznymi obostrzeniami wprowadzanymi przez rząd warto przed podróżą sprawdzić rozkład jazdy w internecie.

- Codziennie obsługujemy ok. 7 000 przystanków. W dodatku, rząd wprowadza restrykcje dynamicznie. Z tych powodów nie jest możliwe zapewnienie wszystkich informacji na wszystkich przystankach – wskazuje Wawrzaszek.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian w rozkładach jazdy można znaleźć na stronie internetowej ZTM w zakładce Komunikaty.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon