BohaterONy 2020: Wyróżniony nauczyciel z Chorzowa

Ponad 20 osób, firm, instytucji i organizacji zostało wyróżnionych Nagrodą BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich. Wśród nich znalazł się Adam Lichota, nauczyciel historii i wychowania fizycznego z Chorzowa.

Adam Lichota Bohater ON

BohaterONy zostały ustanowione, by wyróżnić tych, którzy w szczególny sposób promują i szerzą wiedzę o historii Polski z lat 1918 – 1989. W tym roku oceniano działalność od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r., a do organizatorów wpłynęło blisko 300 zgłoszeń. Laureaci Nagrody zostali wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat.

Jednym z nominowanych w kategorii nauczyciel był Adam Lichota, nauczyciel historii i wychowania fizycznego w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko oraz w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Chorzowie. Pedagog z Chorzowa nie zdobył co prawda żadnej z trzech nagród w swojej kategorii, ale został wyróżniony przez Komitet Organizacyjny Nagrody.

Za co wyróżniono nauczyciela z Chorzowa?

Adama Lichotę doceniono go za nieszablonowe opowiadanie o historii Polski 20. wieku – przez pryzmat wydarzeń o charakterze sportowym. Jest on głównym organizatorem dwuetapowego Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, upamiętniającego Marsz Śmierci z Auschwitz do Gliwic.

- Podczas biegu oddano hołd zmarłym przy dziewięciu miejscach pamięci znajdujących się w siedmiu miejscowościach w asyście lokalnej społeczności, zorganizowanej specjalnie na okoliczność Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju. Wszystkie miejsca połączono ogniem pobranym spod ściany śmierci KL Auschwitz. Swym zasięgiem objął województwa śląskie i małopolskie, a liczba uczestników biegu i uroczystych opraw przy miejscach pamięci sięgnęła ponad 500 osób – czytamy na stronie bohateron.pl.

Drugim etapem tego wydarzenia była sesja popularno-naukowa poświęcona marszom śmierci, w której wzięło udział 300 słuchaczy. Adam Lichota jest także współtwórcą szkolnego escape roomu, dostępnego dla uczniów lokalnych szkół, poświęconego Irenie Sendlerowej.

fot. bohateron.pl

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon