Blisko 200 mln zł na nowy stadion Ruchu Chorzów? Władze miasta złożyły wnioski do programu Polski Ład

Władze Chorzowa złożyły trzy wnioski do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach rządowego funduszu Polski Ład. Jeden z nich dotyczy przebudowy stadionu Ruchu Chorzów, a miasto chce dostać na ten cel blisko 200 mln złotych.

Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów

Program Inwestycji Strategicznych w ramach funduszu Polski Ład ma w założeniu pobudzić inwestycje we wszystkich regionach kraju. Samorządy mogą liczyć na 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na konkretne przedsięwzięcie.

Pierwsza edycja naboru wniosków do programu rozpoczęła się 2 lipca 2021 r i potrwa do 15 sierpnia 2021 r. Każda jednostka samorządu terytorialnego może zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł i jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Nowy stadion Niebieskich i dwie drogi w Chorzowie – wnioski do Polskiego Ładu

Władze Chorzowa złożyły do rządowego funduszu trzy projekty, których wartość opiewa w sumie na ponad 230 mln złotych, to:

  • przebudowa stadionu piłkarskiego przy ul. Cichej 6 w Chorzowie – kwota wnioskowanych środków 195 682 952,70 zł
  • rozbudowa drogi DK79 (ul. Katowicka) na odcinku od estakady do ul. 3 Maja – kwota wnioskowanych środków 30 000 000 zł
  • przebudowa ulicy Nowej w Chorzowie – kwota wnioskowanych środków 4 750 000 zł

Sprawa budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów ciągnie się już od ponad 10 lat, a inwestycja była wielokrotnie przekładana. Ostatecznie w 2019 roku prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, przyznał, że miasta nie stać na taką inwestycję. Tłumaczył to m.in. mniejszymi wpływami do budżetu miasta związanym z, wprowadzonymi przez rząd, zmianami w przepisach podatkowych. Władze Chorzowa składały już wniosek od dofinansowanie budowy nowego stadionu przy ul. Cichej 6 m.in. do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nie uzyskał on jednak wsparcia.

Dwa pozostałe wnioski złożone przez Chorzów dotyczą inwestycji drogowych. Chodzi o przebudowę ul. Katowickiej (na odcinku od estakady do ul. 3 Maja), gdzie zaplanowano m.in. przebudowę dwóch skrzyżowań oraz budowę chodników, przejścia podziemnego, parkingów i ścieżki rowerowej oraz uzbrojenie terenu przemysłowego. Z kolei na ul. Nowej planowane jest wzmocnienie konstrukcji drogi i wykonanie nowej nawierzchni, co ma poprawić atrakcyjność inwestycyjną sąsiednich terenów.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon