Blisko 100 drzew w Parku Śląskim pójdzie pod topór!

W ostatnich dniach gości Parku Śląskiego zaskoczył widok drzew rosnących wzdłuż promenady gen. Jerzego Ziętka. Topole zostały ogołocone z gałęzi i – jak się okazuje – blisko 100 drzew zostanie wyciętych. Jak tłumaczą to władze Parku Śląskiego?

Topole berlińskie rosnące przy promenadzie gen. Jerzego Ziętka w Parku Śląskim pójdą pod topór, bo zagrażają bezpieczeństwu. Jak tłumaczy Dagmara Piskorz, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego, to nie wycinka, a wymiana nasadzeń.

Wycinane drzewa zagrażają bezpieczeństwu w Parku Śląskim

- Topole to drzewa których konary często ulegają złamaniu (nawet już po 20-30 latach), stwarzając zagrożenie dla ludzi, oraz infrastruktury – szczególnie w czasie silnych wiatrów i burz – podkreśla rzeczniczka parku.

Obecnie, ze względu na ich zły stan, na promenadzie Ziętka wycinane są 93 topole. W zamian nasadzonych ma być 100 drzew o wysokości około 4 metrów i obwodzie pnia (na wysokości 100 cm) min. 16-18 cm. Nowe nasadzenia mają być odpowiednia zabezpieczone, wysiane zostaną także trawniki oraz zamontowane ekrany zapobiegające przerastaniu korzeni.

- Wycinka jest zabiegiem mającym miejsce nie tylko w parku, ale jest elementem koniecznym do bezpiecznego funkcjonowania parków, miast czy ogrodów przydomowych. Zdroworozsądkowe podejście oraz odpowiedzialna rekompensata strat powstałych na jej skutek pozwoli na bezpieczne korzystanie z parku w otoczeniu drzew - dodaje Dagmara Piskorz.

Prace związane z obecną wycinką i nowymi nasadzeniami powinny się zakończyć w połowie czerwca. Jest to pierwszy etap wymiany nasadzeń topól berlińskich na promenadzie Ziętka, więc należy się spodziewać kolejnych takich działań w Parku Śląskim.

fot. Magdalena Grabowska

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon