Autonomiczny minibus w Parku Śląskim. Na razie na testach, ale będzie na stałe

Gości Parku Śląskiego będzie woził autonomiczny (bezzałogowy) minibus. Można go już zobaczyć na parkowych alejkach, bo właśnie rozpoczęły się dwutygodniowe testy pojazdu.

Bezzałogowy minibus Blees BB-1 pierwszych pasażerów przewiezie w Parku Śląskim 24 maja 2024 r. Będzie bezpłatnie woził gości parku na trzykilometrowej trasie, która prowadzi od Alei Żyrafy, obok Śląskiego Ogrodu Zoologicznego do Planetarium Śląskiego. Blees BB-1 porusza się z prędkością do 20 km/h, nie emituje spalin czy hałasu. Może pomieścić 15 osób i wyposażony jest w udogodnienia dla osób z ograniczeniami mobilności.

Nowoczesna technologia w Parku Śląskim. Autonomiczny minibus na alejkach

– Autonomiczny autobus to doskonały przykład wykorzystania nowoczesnej technologii przyjaznej środowisku naturalnemu. Właśnie takie rozwiązanie będzie wykorzystane i dostępne dla gości zwiedzających Park Śląski. Miejsce też jest nieprzypadkowe – park od dekad nazywany jest Zielonymi Płucami Śląska, tysiące mieszkańców województwa spędza tutaj wolny czas, korzystając z jego atrakcji i uroków – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa Śląskiego.

Dwa tygodnie testów tego bezzałogowego minibusa to czas na jego kalibrację. System jazdy autonomicznej musi uwzględnić m.in. zmienną nawierzchnię, rondo i podjazdy na trasie, a przede wszystkim obecność pieszych i innych pojazdów. Czujniki skanujące obszar wokół minibusa pozwalają m.in. na wykrywanie przeszkód i innych uczestników ruchu. Dzięki temu pojazd zwalnia czy przyspiesza adekwatnie do sytuacji.

- Testowanie autonomicznego pojazdu Blees BB-1 pomoże nam lepiej zrozumieć potrzeby odwiedzających park oraz przeanalizować zasadność wprowadzenia takiego rozwiązania do Parku Śląskiego – zaznacza Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Rozkład kursów autonomicznego minibusa w Parku Śląskim ma zostać podany po 20 maja 2024 r., kiedy zakończy się kalibracja pojazdu.

Zaginiony Park Śląski

Może Cię zainteresować:

Park zaginiony. Czego nie zobaczycie już w Parku Śląskim, a było przed laty w WPKiW

Autor: Tomasz Borówka

12/05/2024

Park slaski inwestycje

Może Cię zainteresować:

Podsumowano pięć lat inwestycji w Parku Śląskim. Kosztowały ponad pół miliarda złotych

Autor: Redakcja

07/05/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon