ArcelorMittal Poland partnerem Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Współczesny przemysł wspiera hutniczą historię. W środę, 27 października 2021 r., prezes firmy ArcelorMittal Poland i dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie podpisali list intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej popularyzacji wiedzy o historii, teraźniejszości i przyszłości hutnictwa.

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa, które powstaje w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców, będzie pierwszą tej skali instytucją w kraju opowiadającą o historii hutnictwa żelaza. Jego sercem będzie stała wystawa zatytułowana „Królestwo Żelaza”, na którą składają się m.in. wielkie hutnicze urządzenia, liczne pamiątki i filmowe wspomnienia byłych hutników.

- Kolekcja zgromadzona w naszym muzeum jest naprawdę imponująca. Zawiera zarówno duże eksponaty, takie jak maszyny hutnicze, jak i całe mnóstwo zdjęć, historycznych rysunków czy planów technicznych. Prace związane z przygotowaniem wkładu merytorycznego wsparł ArcelorMittal Poland. Jedno ze stanowisk ekspozycyjnych nabrało swojego ostatecznego kształtu również dzięki współpracy z koncernem. Jesteśmy przekonani, że powstała ekspozycja pozwoli w namacalny sposób wczuć się w klimat epoki i zrozumieć, jak powstawało i zmieniało się hutnictwo na przestrzeni wieków – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

ArcelorMittal Poland wzbogacił zasoby Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Zasoby muzeum wzbogaciły m.in. Huta Królewska, dawna Huta Florian i Huta Katowice, czyli zakłady ArcelorMittal Poland z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Przekazano takie artefakty jak: rysunki techniczne, urządzenia czy drobne pamiątki. Kierownictwo stalowego potentata ma nadzieję, że ta placówka zachęci także młodzież do kariery w hutnictwie, bo – jak podkreśla prezes ArcelorMittal Poland – stal ma olbrzymi potencjał.

– To bardzo ważne miejsce na mapie Górnego Śląska, które będzie upowszechniać wiedzę o hutnictwie i kształtować kompetencje techniczne młodych ludzi. Warto wspomnieć również o roli dawnej Huty Królewskiej, a obecnie oddziału ArcelorMittal Poland w rozwoju regionu i miasta Chorzów. Podpisując list intencyjny z Muzeum Hutnictwa, chcemy realizować wspólne działania na rzecz popularyzacji przemysłu stalowego - podkreśla Sanjay Samaddar, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, podkreślił, że dzięki współpracy z ArcelorMittal i innymi podmiotami Muzeum Hutnictwa nabierze charakteru placówki nie tylko regionalnej, ale i godnej uwagi na arenie krajowej i europejskiej.

- Jesteśmy to winni pokoleniom hutników, którzy to właśnie z tym miejscem wiązali często całe swoje zawodowe życie – dodał prezydent Kotala.

Otwarcie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zaplanowano na ostatni weekend listopada 2021 r. W piątek, 26 listopada, odbędzie się uroczysta gala połączona z sesją naukową. Z kolei w dniach 27 i 29 listopada Festiwal Otwarcia, w ramach którego przewidziano m.in. pokazy i koncerty.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Henryk Mercik

„Pamięć o historii hutnictwa była tu od zawsze”

Muzeum Hutnictwa

Festiwal Otwarcia Muzeum Hutnictwa. Znamy pełny program

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa w konkursie Zabytek Zadbany 2022

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie gotowe. Zobaczcie jak wygląda

CIMovie, Chorzów

Kino na leżakach w Chorzowie. To CIMovie

Muzeum hutnictwa chorzow

Wystawa w chorzowskim Muzeum Hutnictwa będzie...