Chorzów gra z orkiestrą. 30. finał WOŚP

W niedzielę, 30 stycznia 2022 r., odbędzie się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chorzów jak co roku gra razem WOŚP, a miejski finał rozpocznie się już dzień wcześniej. Będą m.in. występy artystyczne, rajd rowerowy czy sztafeta pływacka, a do tego oczywiście licytacje i światełko do nieba na chorzowskim rynku.

fot. WOŚP/Grzegorz Adamek
WOŚP Jurek Owsiak

W tym roku orkiestra zagra pod hasłem „Przejrzyj na oczy!”. Podczas 30. finału WOŚP, 30 stycznia 2022 r., zbierane będą pieniądze na szeroko pojętą okulistykę dziecięcą i będzie to pierwsza zbiórka, która ma zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Jak co roku wspólnie z orkiestrą gra także Chorzów, a finał w mieście rozpocznie się już 29 stycznia.

Co zaplanowano na 30. finał WOŚP w Chorzowie?

W sobotę, 29 stycznia, o godz. 10.00 na basenie przy pl. Powstańców Śląskich w Chorzowie rozpocznie się impreza pod hasłem Pływamy dla WOŚP!. Wszyscy mieszkańcy Chorzowa i miasta ościennych są zaproszeni do bicia rekordu przepłyniętych kilometrów dla WOŚP. Wstęp kosztuje 10 zł od osoby. Również w sobotę odbędzie się także Rajd rowerowy dla WOŚP, który wystartuje o godz. 12.00 sprzed Szybu Prezydent. Żeby wziąć w nim udział należy się zarejestrować przez aplikację lub formularz zgłoszeniowy. Koszt udziału to 15 zł od osoby.

W niedzielę, 30 stycznia, chorzowski sztab WOŚP organizuje trzy biegi. Pierwszy rozpocznie się o godz. 10.00 na Stadionie Miejski przy ul. Lompy i będzie to Bieg Dzieci dla WOŚP. - Dystans dostosowany do wieku i możliwości uczestników. Od 50 do 400 metrów! A wszystko w szczytnym celu! - podkreślają organizatorzy. Dwie godziny później odbędzie się 7. Bieg z sercem WOŚP, a dodatkowo wszyscy chętni już dziś mogą wziąć udział w wirtualnej edycji tego biegu oraz nordic walking.

Chorzowski finał WOŚP to także koncerty na rynku. W godzinach 14.00 – 20.00 wystąpią tam:

  • wokaliści STUDIA ARTYSTYCZNEGO BANDA RABANDA
  • zespół NOT TODAY!
  • zespół ACOUSTIC SOUND TRIO
  • zespół CAVILLE
  • orkiestra CHORZOWSKI BRASS BAND
  • zespół EXODA
  • zespół THE WIRE
  • grupa perkusyjna WALIMY W KOCIOŁ
  • tancerze ze STUDIO BALETY

O godz. 20.00 na chorzowskim rynku, tak jak na całym świecie, zostanie wypuszczone światełko do nieba.

Dlaczego okulistyka dziecięca?

Jak podkreślają eksperci fundacji WOŚP wzrok to najważniejszy zmysł człowieka, a problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata. - Dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje – zaznaczają w WOŚP.

Każdego roku na oddziałach okulistyki dziecięcej w całym kraju leczonych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. - Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych - w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów – informują w fundacji.

Jaki sprzęt zamierza kupić WOŚP?

- Wśród urządzeń, które najczęściej wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, znajdują się m.in. oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne – wyliczają w WOŚP.

Jednym z najważniejszych zakupów planowanych przez WOŚP ma być angiograf dwupłaszczyznowy. To sprzęt, który pozwala na leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Umożliwia on zastosowanie chemioterapii dotętniczej - najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu. Cele orkiestry jest także uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon