3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie dla dziecka

Twoje dziecko, to twoje oczko w głowie, ale też żywe srebro? Dbasz, by twoja pociecha zawsze była bezpieczna? Niestety mimo tego, że będziesz śledzić ją jak cień, nie uchronisz jej przed wszystkimi nieszczęściami. Możesz jednak dobrze przygotować się na różne okoliczności – wypadek, poważną chorobę oraz na kosztowne leczenie swojej pociechy. Dowiedz się, jak wybrać optymalną polisę dla dziecka.

3 rzeczy na które warto zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie dla dziecka

Po pierwsze – zakres ochrony

Brawurowa jazda na rowerze, szalone zabawy w berka i salta na dmuchańcach. Znasz to? W takim razie musisz mieć żelazne nerwy i… dobrą polisę dla dziecka. Niewinna zabawa może skończyć się pobytem w szpitalu, a nawet dłuższym leczeniem. Oprócz tego pewnie często martwisz się, że i twoja pociecha może poważniej zachorować.

Na takie sytuacje nie masz wpływu, ale możesz zrobić wszystko, aby móc wtedy maksymalnie pomóc swojemu dziecku. Zrobisz to, jeżeli wcześniej wykupisz ubezpieczenie w odpowiednim zakresie. Może ono obejmować wsparcie finansowe, ale też pomoc w opiece nad chorym młodym człowiekiem.

Kiedy możesz otrzymać odszkodowanie z polisy dziecka?

Na dziecięce oddziały ratunkowe każdego dnia przyjeżdżają dziesiątki dzieci ze złamanymi kośćmi, wstrząśnieniami mózgu, skaleczeniami i oparzeniami. Najmłodsi to wręcz specjaliści od takich wypadków. Dlatego wybierz ubezpieczenie, które zapewnia wypłatę odszkodowania za:

  • uszczerbek na zdrowiu – będzie nim zarówno złamany palec, jak i uraz wewnętrzny. To, ile pieniędzy wypłaci ubezpieczyciel opiekunowi poszkodowanego dziecka, zależy od sumy ubezpieczenia. Lista urazów podlegających odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego znajduje się w umowie polisy lub w załączniku do niej.
  • każdy dzień pobytu w szpitalu.

Oprócz tego ubezpieczyciel może w całości lub częściowo pokrywać koszty np.:

  • rehabilitacji potrzebnej, aby młody człowiek mógł wrócić do pełni sprawności;
  • leczenia, a w tym zakupu leków;
  • operacji plastycznych – bywają one niezbędne, jeżeli wypadek oprócz obrażeń spowodował także defekty estetyczne;
  • odbudowy zębów.

Dziecko można ubezpieczyć również na wypadek poważnego zachorowania. Rodzice (lub inni opiekunowie prawni) otrzymują wtedy odszkodowanie, jeżeli u ich pociechy zdiagnozuje się np. białaczkę czy astmę o ciężkim przebiegu.

Assistance dla dziecka

Polisa z pakietem assistance odciąży ciebie i pomoże dziecku w kryzysowej sytuacji. W jej ramach ubezpieczyciel jest zobowiązany m.in. do:

  • organizacji i opłacenia korepetycji, jeżeli uczeń ze względu na stan zdrowia dłużej nie chodził do szkoły;
  • ochrony dziecka w sieci – jeżeli twoja pociecha będzie ofiarą hejtu internetowego, to ubezpieczyciel skontaktuje się z administratorem strony internetowej lub administratorem mediów społecznościowych. Pokryje też koszty działań dążących do usunięcia z sieci wskazanych treści;
  • organizacji transportu medycznego.

Po drugie – suma ubezpieczenia i koszty

Suma ubezpieczenia to kwota, na którą jest ubezpieczone życie twojego dziecka. Odszkodowanie równe jej wysokości otrzymasz w przypadku śmierci ubezpieczonego lub jego trwałego inwalidztwa (np. na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego). Im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym większe odszkodowanie dostaniesz także, gdy młody człowiek np. zwichnie czy złamie nogę.

W umowie zawieranej z ubezpieczycielem (lub w załączniku do niej) znajduje się długa lista urazów wraz z procentami. Procenty te odnoszą się do tego, w jakim stopniu ucierpiało zdrowie ubezpieczonego. Dlatego np. złamany palec może być uszczerbkiem na zdrowiu w 1%, a złamana noga w 5%. Oznacza to, że jeśli suma ubezpieczenia wynosi np. 100 tys. zł, to w tych dwóch sytuacjach można otrzymać odszkodowania w wysokości odpowiednio 1 tys. zł i 5 tys. zł.

Koszty polisy

Koszty polisy są tym wyższe, im szerszy jest zakres ochrony i im większa jest suma ubezpieczenia. Dotyczy to zarówno NNW szkolnego, jak i polis rodzinnych, które obejmują najmłodszych. Dlatego wybierając ubezpieczenie dla dziecka, szukaj kompromisu – między twoimi możliwościami finansowymi a oczekiwaniami co do umowy z ubezpieczycielem. Postaraj się przeanalizować pod tym kątem jak najwięcej ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Ułatwi ci to np. kalkulator ubezpieczeń z https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/.

Po trzecie – wsparcie w przypadku straty rodzica

Na pewno nie chcesz, aby standard życia młodego człowieka pogorszył się, jeśli cię zabraknie. Na taką ewentualność możesz się przygotować, wykupując polisę posagową dla dziecka – i to o odpowiednim zakresie.

Pozwala ona oszczędzać na start pociechy w dorosłość (pieniądze są wypłacane ubezpieczonym dopiero po 18. urodzinach) oraz zagwarantować mu tzw. rentę posagową. Jej wypłata będzie obowiązkiem ubezpieczyciela, jeżeli fundator polisy (np. ojciec lub matka) umrze przed końcem jej okresu składkowego. W tym momencie to także firma ubezpieczeniowa opłaca każdą kolejną składkę ubezpieczenia.

Podsumowanie

Zakres ochrony, koszty i suma ubezpieczenia, a także możliwość wypłaty renty – to trzy najważniejsze aspekty, na które powinien zwrócić uwagę rodzic, szukający odpowiedniej polisy dla dziecka. Wybór jest ogromny, a młodego człowieka można ubezpieczyć indywidualnie lub „dopisując” go do swojego ubezpieczenia. Podpowiedzi, na co się zdecydować, znajdziesz w artykule na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/polisa-na-zycie-dla-dziecka-co-wybrac/81.html.

Pamiętaj, że wybrana polisa powinna cię uspokajać, a twojemu dziecku zapewniać maksymalną ochronę.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon